Potrestaný starosta! Lhal občanům …

Potrestaný starosta! Lhal občanům …

Neobvyklý trest dostal starosta jedné z malých horských obcí západní Bolívie. Za to, že podle místního tribunálu lhal místním obyvatelům a nevykonával řádně svůj úřad, byl na hodinu zavřen do klády, která ve středověku sloužila jako mučící nástroj. Píší o tom místní média.

Starosta bolivijské obce San Buenaventura Javier Delgado musel před zraky desítek lidí na hodinu vložit svou pravou nohu do dřevěného bloku se třemi otvory.

Starosta obce San Buenaventura Javier Delgado musel před zraky desítek lidí na hodinu vložit svou pravou nohu do dřevěného bloku se třemi otvory. Obdobný nástroj byl před staletími používán jako méně drastická forma mučení vězňů, kteří mnoho hodin trpěli ve strnulé pozici s rukama a hlavou uzavřenými v otvorech.

Delgado doplatil na to, že podle verdiktu místního lidového tribunálu lhal, „neplnil různé závazky“ k občanům a „nevěnoval se prioritně“ jejich žádostem. Podle rozhlasové stanice Radio Fides byl již v minulosti za své činy potrestán dvakrát.

Bolívie v roce 2009 zahrnula do ústavy možnost rozhodovat o trestech za některé méně závažné činy na lokální úrovni. Ve venkovských oblastech obývaných domorodci jsou tresty nevyžadující účast centrální bolivijské justice příležitostně využívány.

Ústava povoluje potrestat například krádež dobytka či zábor cizího pole pokutou či veřejnýmipracemi. Místní obyvatelé si však někdy vysvětlují tuto možnost po svém a provinilce trestají fyzicky, někdy dokonce dojde na veřejné lynčování.

Zdroj: IDNES, autor: ČTK

 

 

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/bolivie-klada-starosta-trest-diy-/zahranicni.aspx?c=A180302_081343_zahranicni_aha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *